Falcovaná krytina

Falcované krytiny jsou neobyčejně flexibilní. Princip spočívá v souvislých pásech nebo tabulích kladených od okapu k hřebeni střechy, spojených dvojitou stojatou drážkou (tzv. falcem). Takové spojení zajišťuje nepropustnost spoje.

Falcovaná krytina se skládá z přesně nařezaných plechových pásů, které mají stojatou drážku a spojují se mezi sebou s vedlejšími deskami za pomocí příponek. Mezi výhody falcované střechy patří poměrně rychlá realizace střechy klempířem nebo pokrývačem.

Kde je falcovaná střecha vhodná?

Falcovanou krytinu lze ohýbat, překládat, kopíruje všechny úhly i tvary střešních rovin. Nejčastěji se s nimi můžete setkat například v horských a podhorských oblastech, kde musí střecha odolávat náročnějším podmínkám. Díky technologii napojení lze falcovanou krytinu využít i u poměrně malých spádů, od 7° je dvojitá drážka naprosto spolehlivá. Při využití u ještě menších sklonů je nutné, aby byla drážka utěsněna páskou se speciálním gelem.

Falcovaná střecha - pozinkovaná falcovaná krytina s povrchvoou úpravou
Falcovaná střecha je odolná povětrnostním podmínkám, a proto se hodí také do horských oblastí.

Falcovaná krytina – jaké jsou typy

Výběr materiálu je velký, váš výběr by měl probíhat za pomoci specialistů. Nejznámější jsou plechy pozinkované, u kterých se však musí počítat s opakovaným prováděním ochranných nátěrů, jinak hrozí koroze. Je také možné je nechat povrchově upravit, například plastem (velká variabilita barev).