Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

Přichází jaro a s ním více vlezlých slunečních paprsků. Obzvlášť podkrovní prostory se skrz střešní okna začínají přehřívat. Proto jsme pro vás připravili přehledný návod, jak si vybrat stínicí systém. Přečtěte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení. 

Při výběru stínění vás čeká několik rozhodnutí:

  • venkovní nebo vnitřní provedení,
  • různé typy stínění (rolety, žaluzie, markýzy),
  • ruční nebo elektrické ovládaní.

Protože každé řešení má své pro i proti, posvítíme si na ně.

Venkovní vs. vnitřní stínění

Venkovní stínění odrazí sluneční paprsky ještě předtím, než proniknou dovnitř. Díky tomu se vaše místnost neprohřívá. Venkovní stínění navíc v létě dokáže snížit vnitřní teplotu až o 7 °C. Z vašeho podkroví se tak místo území nikoho stane klidná odpočinková zóna. 

venkovni stineni

Venkovní stínění je účinnější, ale o něco dražší.

Vnitřní stínění naopak pohlcuje paprsky až uvnitř. Tím se zahřívá a zvyšuje teplotu v celé místnosti. 

Protože venkovní stínění přichází často do styku s deštěm, větrem a v zimě se sněhovou pokrývkou, vyrábí se z kvalitnějších materiálů jako hliník nebo nerez. S odolnějším materiálem ale přichází i trochu vyšší cena

Vnitřní systémy počasí odolávat nemusejí, proto jsou levnější. 

Vnitřní stínění nainstalujete za pár minut a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, když nepočítáme utírání prachu. Venkovní systémy stínění už dnes nainstalujete také snadno, ale postup je přece jen o něco náročnější. A pokud chcete, aby vám venkovní rolety dlouho vydržely, musíte o ně pravidelně pečovat. 

Vnitřní stínicí systémy se tak často volí do technických místností jako jsou koupelny, toalety nebo prádelny, kde je investice do venkovních žaluzií nebo rolet zbytečná. Venkovní stínění doporučujeme do prostor, kde trávíte hodně času, typicky obýváky nebo ložnice. 

Venkovní stínění (2)

Pro a proti vnitřního a venkovního stínění.

Jakmile se rozhodnete pro venkovní nebo vnitřní stínění, čeká vás výběr typu stínění. 


Náš tip


Pokud máte střešní okno Velux, Fakro, Dakea, Balio, Roto nebo jiné zavedené značky, najděte na okně štítek s kódem. Podle něj vyberte roletu nebo žaluzii, které přesně padnou na váš typ okna. Nic neměříte, jen vyberete barvu. Pokud máte okna méně zavedeného výrobce, doporučujeme kontaktovat přímo jeho.


 

stitky na oknech

Štítek u oken Velux najdete v pravém (u starších typů v levém) rohu horní části křídla za ventilační klapkou. 1 – typ okna 2 – velikost 3 – varianta 4 – výrobní kód.

Interiérové stínění: žaluzie nebo látkové rolety? 

Žaluzie

Na žaluziích na střešní okna si na první pohled všimnete jedné odlišnosti od těch klasických. Po stranách žaluzií vedou hliníkové lišty, které zabraňují průniku světla po stranách. Žaluzie tak můžete zcela zatáhnout a zatemnit místnost. 

Klasickými žaluziemi ale pohodlně regulujete sluneční světlo i bez úplného zatahování nebo vytahování. Pouze naklopíte horizontální lamely. Okno navíc můžete i se staženými žaluziemi neomezeně otevírat a zavírat. Žaluzie jsou ideální do místností s vyšší vlhkostí, jako je koupelna nebo kuchyň. 

vnitrni zaluzie

Žaluzie se hodí především do koupelen, kuchyní a technických místností, kde je vlhko. 

Klasické lamely se ovládají otočným kolečkem na straně žaluzií. Moderní žaluzie na střešních oknech však zatahujete pomocí spodní lišty a posuvného jezdce. Vaše okno tak nehyzdí žádná táhla a kolečka. 


Doporučujeme Žaluzie VELUX PAL Standard s ovládáním schovaných v hliníkových profilech


Látkové rolety

vnitrni roleta
Látkové rolety s hliníkovým podkladem se od žaluzií liší tím, že vždy zakrývají plochu okna, přes kterou jsou přetažené. Nedají se nijak naklápět. To však má jednu velkou výhodu – když roletu pomocí postranních vodících lišt stáhnete až dolů, místnost lépe zatemníte a odpolední šlofík bude ještě vydatnější. Rolety také lépe chrání před UV zářením.


Doporučujeme Zatemňující roletu FAKRO ARF I nebo Zastiňovací roletu VELUX RHL Standard


 

Plisovaná rolety

Další variantou je plisovaná roleta. Tu tvoří skládaný materiál, který vytáhnete odspodu i seshora. Můžete si tak zastínit třeba jen prostředek okna, ze kterého vám zrovna nepříjemně svítí do očí. Ideální je kombinace rolet, která umožní toto částečné zastínění i kompletní zatemnění. 


Doporučujeme dvojitě plisovanou roletu dvojitě plisovanou roletu VELUX FHC Standard nebo kombinaci rolet VELUX DFD Premium


 

kombinace rolet

Látková roleta zakryje celou plochu okna tmavou látkou (obrázek nahoře), světlé plisované rolety pustí trochu slunečních paprsků do místnosti (obrázek dole). 

Venkovní stínění: hliníkové rolety nebo markýza?

Hliníkové rolety

Venkovní rolety chrání vaše okno před sluncem, horkem i povětrnostními podmínkami. Nejlépe tuto funkci plní hliníkové rolety. Ty zachytí až 97 % slunečních paprsků před dopadem na sklo. V létě snižují vnitřní teplotu a v zimě naopak pomáhá udržet teplo uvnitř. 

venkovni roleta

Hliníkové předokenní rolety zachytí až 97 % slunečních paprsků


Doporučujeme předokenní roletu VELUX SHL 


Markýzy


Markýzy doporučujeme, pokud chcete snížit teplotu v podkroví, ale zároveň máte rádi světlo. Markýzy jsou totiž látkové rolety stínící z venkovní strany okna, které vás ochrání před slunečními paprsky, ale místnost zcela nezatemní. Velkou výhodou markýz je, že i se staženou markýzou můžete neomezeně otevírat a manipulovat s oknem. Také ji oproti venkovní roletě výrazně jednodušeji namontujete.

markyza

I se staženou markýzou můžete okno libovolně otevírat a zavírat.


Doporučujeme markýzu VELUX MHL


 

Ruční nebo elektrické ovládání

Většinu stínicích systémů můžete ovládat ručně nebo pomocí zabudovaného elektrického motorku na dálkové ovládání.

Motorizované stínění zatáhnete nebo vytáhnete odkudkoliv. Je to ale o něco dražší způsob složitější na instalaci a také potřebujete jistotu, že k vašim oknům vede elektrický proud. Pokud ne, možná řešení jsou bateriový pohon nebo solární panel

Ručně se stínicí systémy ovládají buď tahem za spodní nebo vrchní profil nebo pomocí ovládacího kolečka na straně. 


Náš tip

Pokud máte své střešní okna vysoko, pořiďte si ovládací teleskopickou tyč (například pro okna VELUX).


 

Nezapomeňte na hmyz

Se zvyšujícími se teplotami přibývá postupně i otravných much, komárů nebo můr. Doplňte své okno o síť proti hmyzu a snadno se jich zbavíte. I s nainstalovanou sítí klidně necháte okno otevřené a spíte v příjemném vánku bez společnosti otravného hmyzu. Síťovina je navíc průhledná a neomezuje tak váš výhled. 

sit proti hmyzu

Sítě vás ochrání před otravným hmyzem


Doporučujeme Síť proti hmyzu Velux ZIL



Používáte stínění do střešních oken? Který způsob se vám osvědčil? Dejte nám vědět na našem Facebooku.