Co je to střešní šindel?

Šindele jsou malé tašky naskládané na sebe, připomínající rybí šupiny nebo hobliny. Díky této vlastnosti jsou schopny chránit před vlhkostí a extrémními teplotami. 

Střecha je jednou z nejdůležitějších částí budovy. Je to to místo, které nás chrání před větrem, deštěm, sněhem nebo kroupami. Při výběru střešní krytiny bychom měli brát zřetel nejen na její technické vlastnosti, ale také estetické aspekty. V poslední době jsou velmi oblíbené právě střešní šindele, které tyto prvky kombinují.

šindel2

Tato střešní krytina se skládá z několika vrstev. Do kterých se přidávají protiplísňové impregnace a syntetické pryskyřice, které po zaschnutí vytvářejí trvanlivý a UV odolný povlak. Šindele jsou velmi flexibilní, odolné a jejich instalace je neinvazivní ke stávající střešní konstrukci.

Mezi nejoblíbenější typy krytů patří:

Šindele se obvykle pokládají v překrývajících se řadách a používají se k pokrytí střech, nebo i vnějších stěn. Je to jeden z několika typů střešních materiálů používaných v moderním stavebnictví, jako jsou střešní tašky, dřevěné šindele a bitumenové šindele.

Ze všech materiálů používaných pro střešní krytiny jsou jednoznačně nejoblíbenější bitumenové šindele. Snadno se instalují, mají nízké náklady a mimo jiné nenáročnou údržbu. asfaltovy-sindel-scobax-4tab-w1200-h900-f8-16d946f45e07f4a0c790f5b5edeba3df (1)  

Co je to bitumenový šindel?

7 výhod střešních asfaltových šindelů

Nízká hmotnost
Asfaltový šindel je krytina, která zanedbatelně zatěžuje konstrukci střechy.

Rychlá instalace
Jednoduchá montáž i svépomocí. Šindel lze pohodlně přizpůsobit architektuře střechy a je vhodný pro tvarově členité střechy.

Dlouholetá životnost
Při vhodném výběru šindelů a správném postupu montáže dlouho má dlouhou životnost.

Jednoduchá údržba
Správně vybraný a dobře položený asfaltový šindel stačí pouze jednou za čas zbavit nánosu listí/prachu a provést kontrolu dle desatera pro údržbu asfaltových střech.

Nízká cena

Levná střecha s životností až 50 let.

Odolnost

Odolný proti krupobití.

Nízký sklon

Střechy se sklonem od 15°do 90°.

Asfaltový šindel je střešní krytina tvořená šablonami z pásu oxidovaného nebo modifikovaného asfaltu s minerálními plnivy, s vyšším obsahem bitumenu a nenasákavou nosnou rohoží ze skelných vláken. Je určen pro šikmé střechy ve sklonu od 15°do 90°. Povrch šindele je tvořen tlakově zaválcovaným posypem z probarveného granulátu. Spodní strana je opatřena samolepicími ploškami, které slouží ke slepení šablon a vytvoření kompaktních ploch.  Šindele se od sebe také odlišují způsobem přichycení k podkladu. K přichycení se využívají termo aktivní lepící body, samolepící plošky nebo celoplošná samolepící plocha. Šindele jsou levné a snadno se instalují, díky čemuž jsou oblíbenou volbou mnoha majitelů domů. Mohou být ekonomickým způsobem, jak zvýšit hodnotu vašeho domova a poskytnout trvalou ochranu před přírodními živly. Kromě toho jsou bitumenové šindele k dispozici v mnoha barvách a stylech, takže je snadné sladit vaši novou střechu s venkovním barevným schématem vašeho domu.

 

Vlastnosti bitumenových šindelů

Hlavním účelem bitumenových šindelů je vytvořit odolný a vodotěsný střešní povrch. Zcela nahrazují klasický keramický obklad a zároveň ho svým vzhledem trochu připomínají. Při správném položení ochrání dům před zatékáním deště a krupobitím.

Bitumenové šindele se vyznačují vysokou požární odolností a trvanlivostí. Vyznačují se také snadnou instalací, která vám umožňuje provádět pokrývačské práce s minimálním časem a náklady. Bitumenový šindel je výrobek, který se snadno přepravuje, je relativně levný a přitom má dlouhou životnost. Mimo jiné správně ošetřený šindel může vydržet až 50 let! U střešních bitumenových šindelů se hojně využívá čedič – materiál, ze kterého je vyrobena krycí vrstva, která zajišťuje odolnost proti mechanickém poškození. Použití živičné hmoty také umožňuje přežití při nízkých teplotách. 

Jak probíhá montáž?

Šindele je nutné kvůli své pružnosti pokládat na rovný a tvrdý podklad jako jsou bednící prkna. Prkna lze nahradit OSB deskami nebo podobnými materiály. Asfaltové šindele jsou určeny na střechy od sklonu 15°. Mohou se používat na nové střechy, ale jsou vhodné i na rekonstrukci střech starších. Při pokládce není potřeba žádného speciálního nářadí. 

Stačí pouze kladivo, nůž, metr a vytyčovací šňůra. V každém případě se doporučuje použití pod šindele vhodný podkladní pás. Každá šablona se přibíjí čtyřmi hřebíky. Při sklonu střechy větším než 60° nebo na návětrné straně doporučujeme přibít každou šablonu šesti hřebíky. Při pokládce na střechy se sklonem vyšším než 60°je nutné lepicí bitumenové body na líci šindele prohřát horkovzdušnou pistolí. Šindele také lze podlepit střešním bitumenovým tmelem. Úžlabí je možno vyřešit buď vyskládání šindelových prvků, nebo vhodným klempířským prvkem. Spoje úžlabního pásu musí být spolu svařeny nebo slepeny. Při pokládání prvků hřebene je vhodné dbát na to, aby se překrývaly ve směru převládajícího větru. Hřeben a nároží se vykládá z oddělených jednotlivých prvků šablony. Tyto díly se přehnou přes hřeben (nároží) a každá strana se přibije jedním hřebem. Zároveň se prvky podlepují střešním bitumenovým tmelem. Hřeby musí být vždy překryty následujícím prvkem. Při ohýbání dbáme na to, aby měly prvky dostatečnou teplotu a nedocházelo ke vzniku prasklin. Vzhledem k tomu, že bitumenové šindele vytváří na střeše nepropustnou vrstvu, je nutné odvětrávat každou střešní konstrukci a to i nezatepleného střešního pláště. Odvětrání se provádí v zásadě dvěma způsoby: a) hřebenovým odvětráním b) odvětrávacími taškami s dostatečnou větrací kapacitou (min. 100 cm3/1bm střechy) umístěnými pod hřebenem střechy.

                         

Jsou střešní šindele dobrou volbou?

Nejběžnějším typem střešní krytiny jsou bitumenové šindele.  Tento materiál je velmi odolný vůči změnám teplot a jsou lehčí. Nevyžadují tedy složitou montáž a speciální údržbu, aby si zachovaly svůj vzhled. U tohoto typu střešní krytiny je možné popustit uzdu své fantazii a můžete využít služeb vyřezávání prvků opravdu komplikovaného tvaru.

Bitumenový šindel je balen v obdélníkových obalech o rozměrech 100 cm x 30 cm x 5 cm. Díky tomuto nevznikají problémy spojené s dopravou. U pokrytí střechy živičnými šindeli při větším sklonu střechy, vzniká v porovnání s jinými střešními krytinami odpad z bitumenových šindelů. Tento odpad však tvoří zanedbatelné procento z celkové zastavěné plochy.

Čedičový posyp, kterým je bitumenový šindel pokryt, díky svému drsnému povrchu chrání před lavinovým sesouváním sněhových nánosů. Sesuvy mohou poškodit jak okapový systém, tak vozidlo stojící přímo pod budovou a může tak představovat hrozbu pro osoby žijící v objektu.

Instalace střechy bitumenovým šindelem nepotřebuje specializované vybavení a jde o velmi snadnou montáž krytiny. Montáž tedy nevyžaduje odborné znalosti, díky čemuž to zvládne každý investor sám a může se těšit z úspěšně dokončeného úkolu po mnoho let.

Velmi široká škála barev i volba vhodného tvaru bitumenového šindele umožňuje každému zákazníkovi vytvořit jedinečný vzhled jeho střechy. 

Střecha z asfaltového šindele?

Střešní asfaltový šindel není pouze doménou zahrádkářů a chatařů. Naopak! Stejně jako klasická lepenka na střechu je i asfaltový šindel plnohodnotnou lehkou krytinou, kterou můžete s klidným svědomím použít pro různé objekty i úkony. Asfaltový šindel lze použít pro: rekonstrukce starých střech, pro pokrytí novostaveb, zahradní altány, přístřešky a pergoly. Zapomeňte na špatnou pověst, kterou u nás střešní asfaltový šindel získal počátkem devadesátých let. Tu má na svědomí záplava prodejců nekvalitních asfaltových pásů s absolutně špatným posypem a jejich neodborná pokládka. Například v Kanadě a hlavně v USA jsou šindele nejpoužívanější střešní krytinou a s úspěchem se vyrábí již více než 100 let. Lidově je proto označován jako kanadský šindel. Při dodržení všech podmínek pokládky (viz návod jak položit střešní šindel) odolává silnému větru, tedy do 12 m/s. Při opakovanému vystavení síle 12 m/s až 18 m/s může dojít k postupnému snížení životnosti a nutnosti opravy střešního šindele.

Životnost šindelů vždy závisí na zvoleném typu šindele, kvalitě pokládky, zvolené konstrukci krovu a řešení odvětrání střechy. Pohybuje se od 5 do 20 let pro šindele z  oxidovaných asfaltových pásů a 25 až 50 let pro modifikované asfaltové šindele. Mějte na paměti, že všechny střešní asfaltové šindele v průběhu své životnosti různě rychle „plešatí“. To znamená, že ztrácejí svůj hydrofobizovaný vrchní posyp. Rychlost se odvíjí od kvality výroby šindele a správného konstrukčního řešení střešního pláště.

Zatímco kvalitu výrobního materiálu neovlivníte, dobře navržené konstrukční řešení střechy pod palcem mít můžete. Předpokladem k úspěchu je správně připravený podklad pro asfaltový šindel a správný způsob pokládky včetně speciálních hřebíků na asfaltové šindele.

Ano, obliba asfaltových šindelů v 21. století vzrůstá, a to hlavně z důvodu vysoké kvality, odolnosti a všestranného využití. Zastřešovací systém formou asfaltového šindele má největší výhodu v jednoduché instalaci, nízké hmotnosti a příznivé ceny. Vybíráte podle ceny, nebo podle kvality? Pokud je pro vás kvalita a odolnost jdoucí spolu ruku v ruce důležitá, vyberte si jen ty nejlepší! Asfaltový šindel (někdy též kanadský šindel) je lehká střešní krytina, která úspěšně a spolehlivě odolává i náročnému počasí. S ohledem na jeho rozšířenost je možné na trhu „potkat“ široký sortiment výrobků s různými vlastnostmi a za různé ceny.

97941657325f5268341c2048b1078726 (1)

Jaké jsou ty nejlepší asfaltové šindele? 

Z asfaltového pásu s posypem jsou pomocí speciálního stroje vysekány jednotlivé tvary šindelů. To umožňuje pohodlné lokální opravy střešního šindele po jednotlivých kusech (vyseknutých tvarech). Nejčastějšími tvary, které na trhu potkáte jsou bobrovka, obdélník, deltahexagonal. Co se týče barev, nejčastěji se vyskytují typicky červená, modrá, zelená, hnědá a černá dle požadavků zákazníka. Podle čeho se poznají nejlepší asfaltové šindele? Nejlepší asfaltové šindele mají jednoznačně dlouhou životnost, která je u takových šindelů od 5 do 20 let pro oxidované asfaltové šindele a 25 až 50 let pro modifikované asfaltové šindele. Jaké jsou předpoklady dlouhé životnosti? Jasné deklarované vlastnosti na technickém listu výrobku jsou: množství asfaltové hmoty, tloušťka, typ použité nosné vložky, pevnost atd. Kvalita a cena obvykle kráčejí ruku v ruce, a proto u velmi levných výrobků nelze očekávat vlastnosti odpovídající těm nejlepším asfaltovým šindelům. Pokud stojíte o dlouhou životnost, porovnejte u výrobků společně s cenou též: tloušťku množství asfaltové hmoty, laminaci, typ použitého asfaltu, typ vložky a velikost samolepicích bodů (+ jejich účinnost).
U renomovaných výrobců se jedná o spolehlivou ekonomickou kategorii produktů s výhodným poměrem cena/výkon. U nerenomovaných firem je na místě pečlivá kontrola technických parametrů výrobku a také kompatibility s klíčovými doplňky.
Asfaltové šindele musí být zcela kompatibilní se všemi doplňky, které na střeše použijete. Ty jsou totiž pro spolehlivou a dlouhodobou funkci střechy stejně důležité, jako samotné šindele. Jedná se o prvky od podkladních asfaltových pásů, přes hřebíky, asfaltové tmely, a lepidla až po kvalitní provedení pokládky, zvolenou konstrukci krovu a správné řešení odvětrávání střechy.

Střešní asfaltový šindel je lehká střešní krytina s více než stoletou tradicí, která je oblíbená pro svou cenovou dostupnost a nenáročnou montáž. Tu při dodržení správného montážního postupu zvládne i průměrně zručný domácí kutil.